1. Ana Sayfa
 2. Sanallaştırma
 3. Server 2012 R2 İçerisinde Gelecek Olan Hyper-V’nin Yeni Versiyonu İle Gelecek Özelliklerin Kısa Listesi

Server 2012 R2 İçerisinde Gelecek Olan Hyper-V’nin Yeni Versiyonu İle Gelecek Özelliklerin Kısa Listesi

Bugün Microsoft,  Windows Server 2012 R2 ile gelecek olan Hyper-V’nin yeni özelliklerini açıkladı. En önemli noktalardan birisi de sanal makinaların Hyper-V ve Windows Azure IaaS tam bir uyumluluk içinde çalışması diyebiliriz. Detayları daha sonraki yazılarda aktarmaya çalışacağım.

Gelecek olan versiyonların isimleri;

 • Windows Server 2012 R2
 • System Center 2012 R2
 • Windows 8.1

Microsoft’un açıkladığı bir çok özellikten bazıları özellikle Hyper-V ile ilgili olanlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Shared VHDX

VHDX’ler artık virtual SCSI controller’ı kullanarak 2 VM arasında paylaşılabilecek. iSCSI ya da virtual fiber channel kullanan guest clustering’lerinizin içindeki VM’leriniz de shared storage ihtiyacı için oluşturulmuş.

 • Live Migration Compression

Hyper-V host’u live migration trafiğini kablo üzerinden göndermeden önce sıkıştırıyor. Live migration compress özelliği, live migration zamanını %50 oranında düşürüyor.

 • Storage Quality of Service (QoS)

VM başına IOPS limit storage özelliği geliyor.

 • Live Virtual Machine Cloning / Exporting

Çalışan VM’lerin herhangi bir downtime  olmadan klonlama ve export edebilme özelliği geliyor.

 • Linux Guest OS support enhancments

Linux guest VM’ler için live backup, dynamic memory özelliği geliyor.

 • Hyper-V Replica 2.0

Hyper-V replica artık, sadece 2 host arasında değil 3. bir host ile de replikasyona giriyor. Bu replikasyon süresi her 30 sn, her 5 dk. ya da 15 dk’da bir olacak şekilde ayarlanabiliyor.

 • Windows Azure Compatibility

VMM ile gerçekleştirdiğimi zbazı işlerin Hyper-V üzerinden de gerçekleştirebileceğiz.

 • Online Resizing VHDX

VM’leriniz çalışırken, VHDX dosyalarını expand ve shrink edilebilme özelliği geliyor.

 • Automatic Guest Activation

VM’lerin aktivasyonları otomatik hale getirildi. Eğer ki Datacenter Edition kullanılıyorsa hiç bir işlem yapmadan VM’lerinizin aktivasyonu otomatik yapılıyor.

 • VM Connect Using RDP or Enhanced VM Interaction

VMBus over remote desktop kullanıyorsanız, remote desktop’ın tüm yeteneklerini kullanabileceksiniz. (audio/folder redirection,shared clipboard,smartcards,USB pass-through .. vb )

 • Generation 2 Virtual Machines

2nci nesil VM diyebileceğimiz bu VM’ler, UEFI tabanlı ve legacy free olacak. Yani, artık emulated aygıtlara ihtiyaç kalmıyor. Virtual SCSI Controller’lardan ya da synthetic network adaptörlerinden (PXE boot >100MBit) boot olacaktır.

 • Zero-downtime Upgrade (Cross version live migration)

Windows server 2012’den Windows Server 2012 R2’den migration’larda (buna shared nothing live migration’da dahil) zero-downtime ile geçiş imkanı.

 • Copy-Paste ve Drag and Drop

Bu özellikte sonunda Server 2012 R2 içerisindeki Hyper-V’de geliyor olacak. Bu şekilde host’tan sanala ya da sanaldan host’a clipboard’ı kopyalayabileceğiz.

Daha bir çok harika özelliğin geleceği Windows Server 2012 R2 ile ilgili daha fazla detayları önümüzdeki günlerde yazmaya çalışacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl bir eğitim merkezinde Microsoft MCSE eğitmenliği yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra,Mayıs 2010 tarihinden itibaren Superonline Bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP-Virtualization MCT MCSE:2003 M-S MCSA:2003 M-S MCTS: Vista Configuration CCNA

Yorum Yap