1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Sharepoint Online Azure Rights Management Services Konfigürasyonu – Bölüm 4

Sharepoint Online Azure Rights Management Services Konfigürasyonu – Bölüm 4

Bu bölümüzde birkaç adım ile Sharepoint Online üzerinde Azure Right Management Services nasıl aktif edeceğimizi hep birlikte göreceğiz.

İlk olarak Office 365 portalımızda oturum açıyoruz. Service Settings > Sites açıyoruz ve View site collections and manage additional settings in the Sharepoint admin center tıklıyoruz.


Resim-1

Sharepoint Admin Center açıldıktan sonra sol alt bölümden Settings tıklıyoruz.


Resim-2

Açılan sekmede Information Right Management buluyoruz ve Use the IRM Service specified in your configuration’ ı şeçiyoruz. Daha sonra sayfanın altından Ok ile kaydediyoruz.


Resim-3

Office 365 kullanmayan arkadaşlardan gelen en büyük soruyu yanıtlamak adına Menüleri Türkçeye çevirdim. Yazıma bu şekilde devam edeceğim. ( Yani Türkçe kullanılabiliyor J )

Kitaplık ayarları sekmesine tıklıyoruz.


Resim-4

Açılan Sayfada Bilgi Hakları Yönetimi’ ni tıklıyoruz.


Resim-5

Bilgi hakları yönetimi ayarları açıldıktan sonra indirme sırasında bu kitaplık üzerindeki izinleri kısıtlayı seçiyoruz ve bir açıklama ekliyoruz. Yapınıza göre aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz. Daha sonra ayarımızı kaydediyoruz.


Resim-7

Sharepoint üzerindeki bir dosyamı örnek amaçlı açıyorum


Resim-8

Word belgemizin hemen üzerinde uyarımızın geldiğini görüyoruz.


Resim-9

Hızlı ve kolay bir şekilde Sharepoint Online üzerindeki dokümanlarımızı daha güvenli hale getirebiliriz. Dipnot olarak belirtmek isterim Azure RMS servisi E3 ve E4 paketleri içerisinde gelmektedir.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap