1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Farklı Server’a Login Taşıma İşlemi

SQL Server Farklı Server’a Login Taşıma İşlemi

sqlserver

Bu makalede, Microsoft SQL Server instanceları arasında Loginlerin kullanıcı adı ve bununla birlikte şifre, yetki ve rol bilgilerini olduğu gibi aktarmayı ele alacağız. Databaselerimizi başka sunucuya taşırken tanımlı Loginleri de işleyişin sorunsuz ilerlemesi adına olduğu gibi taşımalıyız çünkü bir veritabanını A sunucusundaki SQL Server instance ından B sunucusundaki bir SQL Server instance ına taşıdıktan sonra kullanıcılar oturum açamayıp “Oturum açma başarısız.” hatası alabilir. Bu sorunların önüne geçmek adına Login taşıma işlemini de gerçekleştirmemiz gerekir. Login Taşıma işlemini adım adım inceleyelim.

Login taşıma işlemi varolan Loginler için de mümkündür. Ancak yeni bir Login oluşturma işlemini de görmek adına öncelikle sıfırdan bir Login oluşturalım. Security sekmesinin altındaki Logins tabından New Login seçeneğine tıklıyoruz.

Resim-1

Karşımıza Login – New penceresi bu şekilde çıkmaktadır. Login Name’i TestLogin olarak belirleyip. SQL Server Authentication oluşturuyoruz.


Resim-2

Bu Loginimize sysadmin yetkisi de atıyoruz. Taşınma yapıldıktan sonra da bu yetkisi de dahil olması beklenmektedir. (sysadmin: Sistem Yöneticisi)


Resim-3

Sonra Master veritabanında New Query açtık. Bu sorguda aşağıdaki scripti çalıştırıyoruz.

 

‘Command(s) completed successfully.’ mesajını alıyoruz. Bu komut dosyası ana veritabanında saklı yordamlarını oluşturur. Yordamlar, sp_hexadecimal ve sp_help_revlogin olarak adlandırılır.

Yeni bir Query açıp EXEC sp_help_revlogin komutunu Execute ediyoruz.

Sp_help_revlogin: Depolanan yordamı oluşturur çıktı komut dosyasını oturum açma komut dosyasıdır. Bu oturum açma komut dosyası, özgün güvenlik tanımlayıcısı (SID) ve özgün parolayı sahip oturumların oluşturur.

Resim-4

Resim-4′ de gösterilen mesaj kısmındaki çıktı komut dosyasında, taşımak istediğimiz Loginin bilgilerinin olduğu kısmı kopyalayıp, hedef sunucu üzerinde veritabanını taşıdığımız SQL Server instance ına bağlanarak, Logini taşımak istediğimiz alanda çalıştırdığımız da Login taşıma işlemini tamamlamış oluruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs:, Sql Server ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2018 Trakya Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. İş hayatıma ERP Yazılım Geliştirme pozisyonuyla C ve C++ tabanlı programlar geliştirip IBM Informix veritabanı kullanarak başladım Ancak kariyerime başka bir pozisyonda ilerleme kararı alıp Data Warehouse, SQL Server ile ilgilenmeye başladım. Şu anda da Belbim A.Ş’de Ms SQL Database Administrator pozisyonunda çalışmaktayım. Hobi olarak Oracle ve PostgreSQL alanlarında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum Yap