İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Master Veritabanın Taşınması İşlemi

SQL Server Master Veritabanın Taşınması İşlemi

071918_1245_SQLServerMa2.png

Bugün bir sebepten ötürü master veritabanın nasıl taşıyabileceğinizi anlatacağım. Hadi başlayalım.

İlk adım olarak master veritabanın lokasyonun öğrenelim. Sistemde nerede bulunuyormuş.

1
2
3
use master
go
select * from


Resim-1

Default bir kurulum olmuş ve C Diskinin altında bulunuyor. Biz bunu farklı bir diske taşıyor olacağız makale sonunda.

Şimdi  Configuration Manager açalım, burada Server Services altında çalışan servisin özelliklerinden startup parameters sekmesine gelelim.


Resim-2

Yukarıdaki resimde existing parameters bölümünde 3 farklı parametre görüyor olacaksınız.

-d parametresi master veritabanın data dosyasını

-e parametresi SQL Error log dosyasını

-l parametresi master veritabanın log dosyasını

yollarını gösteriyor olacaktır. Biz burada master veritabanın data ve log dosyasının yerlerini değiştiriyor olacağız için -d ve -l parametrelerinin olduğu kısımları güncelliyoruz.

Yeni veritabanı dosyalarının klasör “D:\SQLSERVERDATA\SystemDatabases\master” burada yer alacaktır. Yeni parametre girişi sonrasında aşağıdaki gibi olacaktır.


Resim-3

Startup parametresinin değişikliğini yaptıktan sonra sql server servisini stop edip, master veritabanına ait mdf ve ldf dosyalarını yeni lokasyonuna taşıyoruz. Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra sql server servisini tekrar çalıştırıyoruz.

Servisin çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok ise ( Yeni yola eğer ki service hesabı kullanıcınız erişiyor ise farklı bir sorun olmayacaktır ilk çalıştırdığımız master veritabanın yolunu bulduğumuz kodu tekrar çalıştırıyoruz.

1
2
3

4

5

use master
go
select * from sys.database_files


Resim-4

ve bingo! Artık master veritabanı bizim istediğimiz yoldan çalışyor. Diğer sistem veritabanlarının nasıl taşınacağı konusunda ayrı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , SQL, sql server, , , sys.database_files

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap