1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery ile Exchange DB Kurtarma – Bölüm 1

Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery ile Exchange DB Kurtarma – Bölüm 1

Exchange Server yöneticiliği yapanlar çok iyi bilirler ki, Database ile ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, sorunu ortadan kaldırmanın zaman almasının dışında, sorun çözülemeyebilir J yıl 2016 oldu hala mı Exchange Database sorunları çözülemiyor diyenler var biliyorum. Fakat tabi ki çok iyi geliştirmeler ile Exchange Server 2016 kullanmaya başlasak bile Database’de sorun yaşadığınızda ilk kullanacağınız eskimeyen aracınız halen ESEUTIL J. 2 TB’lık DB’yi yaklaşık 24 saatte Defrag yapabilirsiniz. Ya da Repair ya da Recovery. Tabi farklı yöntemler bulunuyor. 24 saat sürecek en basitinden bir defrag operasyonunu beklemek demek zaten BT departmanı olarak şahane saatler yaşamanıza imkan sağlar. Ya da çok eski özelliklerden bir tanesi olan Dialtone Recovery’yi kullana bilirsiniz. Bu konuda 2007 senesinde yazdığım eski bir makaleyi de burada paylaşayım. Hey gidi günler, zaman ne hızlı geçmiş.

Bu yöntemler ile uğraşmak istemiyorsunuz yazının geri kalanına devam edin.

Eğer hızlıca Exchange Mimarinizi ayağa kaldırmak ve herhangibir data kaybı yaşamak istemiyorsanız Stellar firmasının ürünü olan ‘yi kullanabilirsiniz.

Bu ürün ile Exchange Server’ınız üzerinden alacağınız .EDB dosyası içerisinden kişilerin maillerini, takvimleri, kontaklarını vb… alabilirsiniz. Aldıktan sonra dilerseniz Exchange Server’da açacağınız yeni bir DB’ye geri yükleyebilirsiniz. Ya da farklı bir Exchange Server’a geri yükleyebilirsiniz. Ya da Office 365’e geri yükleyebilirsiniz. Hatta isterseniz, tek bir kişinin mailbox’ı içerisindeki tek bir nesneyi kurtarma şansınız da var.

Kurtarma derken illaki bir Exchange Server’a ya da Office 365’e geri yüklemek zorunda değilsiniz dilersiniz .PST (MSG, EML, HTML, RTF ve PDF) olarak tamamen yedek amaçlı kullanma şansınızda bulunuyor.

Kurulum ile Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery‘ye göz atalım.

KURULUM

İlk olarak setup’ı bu linkten indirip .EDB dosyasına erişimi olan bir PC’ye ya da direkt Exchange Server’ın üzerinde çalıştırın.

Kurulum oldukça kolay yapmanız gereken Next, Next, Next…


Resim-1


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5


Resim-6


Resim-7

Kurulumu bitirdikten sonra aracı çalıştırdığınızda karşınıza gelecek olan Open EDB ya da Find EDB ile sorun yaşadığınız .EDB dosyasına ulaşın.


Resim-8


Resim-9


Resim-10

Find EDB sonucunda Exchange Server üzerindeki tüm .EDB dosyalarına ulaşıyorum ve kurtarmak istediğimi seçiyorum.


Resim-11


Resim-12

.EDB dosyasını seçtikten sonra karşınıza gelecek olan ekranda Extensive Scan’ı seçin. Daha iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim.


Resim-13

Bu arada Exchange Server 2010’da şu anki durumda varolan iki DB’de Dismount durumda.


Resim-14

Ve işte EDB dosyası içerisindeki Mailbox’lar karşımızda.

Araç aynı anda birden fazla EDB dosyası üzerinde işlem yapabiliyor. Dilerseniz aynı anda ikinci, üçüncü… .EDB dosyasını da ekleyebilirsiniz. Bu yazıda sadece sorun yaşadığımız .EDB dosyası ile iş yapacağımız için gelen pencereye No diyoruz.


Resim-15

Exchange Server 2010 EMC’da ki Mailbox’lar ile .EDB dosyası içerisinden aracın bulduğu Mailbox’ları şöyle bir kıyaslayalım.


Resim-16

Yazının ikinci makalesinde bu yazıda bulduğumuz Mailbox’lar nasıl kurtarabileceğimize ya da geri yükleyebileceğimize bakacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery, , , , Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery kurulumu, , , exchange kurtarma, exchange restore, , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap