1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery ile Exchange DB Kurtarma – Bölüm 2

Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery ile Exchange DB Kurtarma – Bölüm 2

İlk bölümde ‘nin kurulumunu gerçekleştirmiştik. Sonrasında .EDB dosyasını araca göstermiş ve .EDB dosyası içerisindeki Mailbox’lara ulaşmıştık. Bu ikinci yazıda ise ulaştığımız Mailbox’ları nasıl kurtarabileceğimize bakacağız.

Bu arada hatırlatmamda fayda var. İsterseniz DB içerisindeki tüm Mailbox’ları tek bir seferde Office 365’e ya da Exchange Server’ınıza geri yükleyebilirsiniz.

Bu örnek yazıda Webmaster kullanıcısının mailbox’ı üzerinden işlem yapacağız.


Resim-1

Mailbox’ı dilerseniz .PST’ye (MSG, EML, HTML, RTF ve PDF) export edebilirsiniz.


Resim-2

Hatta mailbox içerisindeki tek bir maili .MSG olarak kayıt edebilirsiniz. Bakın DigiCert’ten gelen bir mailin üzerinde sağ kliklediğimde Save As MSG seçeneği.


Resim-3

Exchange Server’a Geri Yükleme (Restore)

Webmaster kullanıcının mailbox’ını Exchange Server 2010’a geri yükleyelim.

Webmaster üzerinde sağ klikleyin ve sonrasında gelen menüden Export to Exchange Mailbox’ı seçin.


Resim-4

Gelen pencerede Connect to Single Mailbox‘ı seçin.


Resim-5

Aynı pencerede al kısımda ise kullanıcı mail adresini, MX kaydınızın adını (ya da CAS sunucunuzun adını) ve aynı kullanıcının şifresini girin.

Exchange 2010 ve üzerini kullanıyorsanız mutlaka kutucuğu da işaretleyin.

Eğer tek seferde tüm mailbox’ları kurtarmak istiyorsanız bu durumda Connect to All mailboxes
on Server seçeneğini seçip Exchange Server’ınız üzerinde yetkili bir kullanıcı hesabının bilgilerini girmeniz gerekiyor.

OK’ye tıkladıktan sonra karşınıza gelen yeni pencerede Webmaster kullanıcısının Internal_Domain_Adi\User_Name şeklinde bilgilerini girin.


Resim-6

Gelen menüden Mailbox’ı seçin.


Resim-7

Mailbox içerisindeki tüm objeler geri yüklenmeye başladı.


Resim-8

Vve tüm geri yükleme sona erdi. Buradaki geri yükleme süresi tamamen network hızı, disk performansları vb. leri ile ilgili. Bundan dolayı araç ile Exchange Server’ın kendi üzerinde işlem yapmak toplam süreyi biraz daha düşürecektir.


Resim-9

Kullanıcının Mailbox’ına oturum açıp biraz kontrol edelim.


Resim-10

ve Mailler geri yüklenmiş durumda.


Resim-11

Office 365’e Geri Yükleme (Restore)

İkinci olarak gelin şimdi de aynı kullanıcının maillerini Office 365’e geri yükleyelim. Yine aynı menüde Export to Office 365 Mailbox‘ı seçiyorum.


Resim-12

Enter mail ID satırına kullanıcının Office 365’teki kullanıcı adını Enter Password satırına ise şifresini yazmalısınız.


Resim-13

Webmaster kullanıcısının Mailbox’ını Emre.Aydin2@mshowto.org adresine geri yükleyeceğim.

Office 365’teki kullanıcı bilgisini aşağıdaki ekranda gösteriyorum.


Resim-14

Tüm bilgileri girdikten sonra OK’e tıkladım.


Resim-15

Kullanıcı Mailbox’ı ilk anda bomboş.


Resim-16

Gelen yeni ekranda kullanıcının bilgilerini tekrar girin.


Resim-17

Geri yükleme başladı.


Resim-18

Ve bitti.


Resim-19

Mailbox’a tekrar baktığımızda tüm objelerin (Mailler, takvim, Kişiler vb…) geri geldiğini görüyorum. DigiCert mailleride burada.


Resim-20

Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery her türlü kötü durumda kullanabileceğiniz bir araç. Her türlü kötü durumda DB’ye ve içeriğine ulaşıp heryere geri yükleme yapabiliyorsunuz. Özellikle Exchange Adminlerinin elinin altında mutlaka bulunmalı.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : Stellar Phoenix Mailbox Exchange Recovery, , , , , , , , exchange restore, , exchange db repair, exchange server database defrag, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap