1. Ana Sayfa
  2. Virtual Machine Manager (SCVMM)
  3. System Center App Controller 2012 Kurulumu

System Center App Controller 2012 Kurulumu

System Center ürün ailesinin yeni bir üyesi olan System Center App Controller 2012,Application Self Service ara yüzünü kullanarak Private Cloud ve Public Cloud ortamınıza bağlanarak yönetmenizi sağlamaktadır.


Resim-1


Resim-2

System Center App Controller 2012 başarılı bir şekilde kurulabilmesi için öncelikle kurulum yapacağımız sunucu üzerine System Center Virtual Machine Manager 2012 konsolu kurmamız gerekmektedir.

System Center Virtual Machine Manager 2012 kurulum medyasından setup dosyasını çalıştırıyoruz ve gelen ekranda Install butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Sadece “VMM Administrator Console” seçeneğini seçerek NEXT butonuna tıklıyoruz.


Resim-4

Lisans anlaşmasını kabul edip NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-5

Kurulum lokasyonunu belirledikten sonra NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-6

Administrator Console Port’unu belirledikten sonra NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-7

Son olarak kurulum özet bölümü ile kurulumumuzu tamamlıyoruz.


Resim-8


Resim-9

SCVMM 2012 Administrator Console kurulumu bittikten sonra, SQL Server kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Ben lab ortamında kurulumlarımı System Center 2012 SP1 ürünleriyle yaptığım için ayrı bir sunucu üzerine SQL Server 2012 SP1 kurulumu gerçekleştirdim. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta diğer System Center ürünlerinin SQL Server kurulumda yaptığımız gibi, SQL Server’ın collation ayarlarının “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” olması gerekmektedir.

SQL Server kurulumumuz da başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra aşağıda ki linkten System Center App Controller 2012 ürününü ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

System Center App Controller 2012

System Center App Controller 2012 kurulum medyasından setup dosyasını çalıştırıyoruz ve açılan pencereden Install butonuna tıklıyoruz.


Resim-10

System Center App Controller 2012 kurulum ön gereksinimlerinden biri olan .NET Framework 4.0 kurulu değil ise karşınıza çıkacak ekran ile Yes butonuna basarak kurulumu yapabilirsiniz.


Resim-11


Resim-12

.Net Framework 4.0 kurulumu bittikten sonra App Controller kurulumu devam edecektir.


Resim-13

Ürün kayıt bilgilerini girdikten sonra NEXT ile devam edeceğiz.


Resim-14

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-15

Karşımıza gelen ekranda Web Server (IIS) rolünün kurulu olmadı uyarısı seçeneği karşımıza gelmektedir. Install butonuna basarak IIS kurulumunu gerçekleştirebiliriz.


Resim-16


Resim-17

Kurulum lokasyonunu belirledikten sonra NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-18

Karşımıza gelen Configure Services sayfasında App Controller için gerekli olan service accountu belirtiyoruz. NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-19

Configure Website sayfasında, App Controller sayfasına erişeceğimiz IP adress ve port bilgileriniz giriyoruz. Aynı zamanda sayfaya SSL ile erişeceksek portumuzu 443 olarak seçiyoruz ve gerekli olan sertifikayı seçiyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-20

Configure the Database sayfasında SQL Server adını, Port bilgisini, Instance adını ve database adını yazıyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-21

App Controller için updates seçeneklerini belirterek NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-22

Özet bilgisi ekranında Install butonuna basarak kuruluma başlıyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.


Resim-23


Resim-24

Kurulum tamamlandıktan sonra açılan browserda Microsoft Silverlight kurulu değil ise kurulumu gerçekleştirebiliriz.


Resim-25

Silverlight kurulumu tamamlandıktan sonra System Center App Controller 2012 giriş ekranı karşımıza gelecektir.


Resim-26

Artık System Center App Controller 2012 kurulumumuz tamamlanmıştır. Public ve Private Cloud ortamlarınızı birlikte bu ekrandan yönetebilirsiniz.


Resim-27

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    7 sene önce

    Eline sağlık hocam