İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Tüm Şirket Çalışanları Birbirlerinin Takvimlerini Detaylıca Nasıl Görür?

Tüm Şirket Çalışanları Birbirlerinin Takvimlerini Detaylıca Nasıl Görür?

Çalışanlarınızın takvimlerini görüntülemek istediğinizde yeterli yetkiniz bulunmuyorsa göreceğiniz görüntü aşağıdakine benzer olur. Bolca Busy ya da Meşgül. Bunun sebebi ise Default gelen izin, kişilerin sadece Busy ya da Meşgül bilgisini göstermeye yöneliktir.


Resim-1

Daha fazla detay görmek istediğiniz takvimde herhangi bir Busy ya da Meşgül’ün üzerine çift tıklarsanız ise karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelir. Bu pencereyi kullanarak karşı tarafın takvimini daha detaylı görmek için izin isteyebilirsiniz.


Resim-2

Tabi bu manuel işlemi yapmak istemeyen fazlaca insan var. Özellikle üst yönetim kadrosunun en uğraşmak istemediği işler arasında yer aldığını da söyleyebilirim.

Eğer sizin de bu tarz bir durumunuz bulunuyorsa ve tüm şirket çalışanlarının takvimlerini standart bir seviyede görünür hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki Script’i ve adımları izleyebilirsiniz.

Kullanacağımız iki tane Script bulunuyor. Script’leri indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Dosyanın şifresi : mshowto. Bu dosyaları Exchange sunucularınızdan bir tanesi üzerinde Exchange Management Shell ile çalıştırabilirsiniz. Ayrıca çalışmayı gerçekleştirmeden önce kişilerin takvimlerini Free/Busy time Default Permissions’ından hangi Permissions’a götüreceğinize karar vermeniz gerekli. Kaç farklı Permissions olduğunu görmek için aşağıdaki pencereyi kullanabilirsiniz.


Resim-3

Biz örneğimizde bir “Test” isimli grup içerisindeki kullanıcı takvimlerindeki Default Permission’ı Reviewer’e çekiyor olacağız. Bu şekilde ilgili grup üyelerinin takvimleri tüm firma çalışanları tarafından Reviewer yetkisi dahilinde detaylıca görüntülenebilecek.

Çalıştırmadan önce yapmanız gerekenler:

1. Permission.ps1 dosyası içerisinde yer alan “Test” isimli grup adını kullanıcılarınızın bulunduğu grup adı ile değiştirmelisiniz. Bu şekilde çalıştıracağınız dosya, belirttiğiniz grup içerisinde yer alan kullanıcı takvimlerini tüm kurum çalışanlarına “Reviewer” olarak açacak.

2. Değişikliklerin geçerli olup olmadığını kontrol etmek için ise Verify.ps1 dosyasını kullanabilirsiniz.

3. Her iki dosyayı çalıştırmadan önce yapılması gereken değişiklik ise; kullanıcıların bir kısmı Mailbox’larını Türkçe bir kısmı ise İngilizce kullanıyor olabilirler. Script’i Türkçe kullananlar için değiştirmenize gerek bulunmuyor fakat İngilizce kullananlar varsa, “Takvim” gördüğünüz yerleri “Calender” yaparak değiştirin ve kayıt edip çalıştırın.

Benim ortamımda gönderdiğim scriptleri kullanarak Hande kullanıcısının takvimini paylaşıp (Reviewer) Eda kullanıcısınınkini ise default ayarda bıraktım.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : , , , takvim default permissions, , , takvime izin nasil verilir, , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap