İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. vCenter SSO Giriş Sayfası Değiştirme

vCenter SSO Giriş Sayfası Değiştirme

021819_2135_VCenterSSOG7.jpg

Markanız, logonuz sizin içim önemli ise, yapabileceğiniz şeylerden biri oturum açma sayfasını özelleştirmektir. Örneğin, şirketinizin logosunu bir harf ya da başka bir özel metinle birlikte ekleyebilirsiniz. Bugünün yayınında, hem hem de Sunucusunda giriş sayfasını nasıl özelleştireceğinizi göstereceğim.

Bu yazımda vSphere 6.7 üzerinde test ettim ancak vSphere 6.0 üzerinde de çalışacaktır. Ayrıca bunun VMware tarafından desteklenmediğini vurgulamam gerekiyor. Bizlere putty ve winscp programlarına ihtiyacımız olacaktır.

Bir logo veya başka bir resim eklemek istiyor iseniz, PNG formatını kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, sayfadaki diğer bileşenlerle çakışmalarını istemediğiniz sürece görüntüleri uygun şekilde boyutlandırmanız gerekmektedir. Ben 200 × 200 PNG dosyası kullandım.

Putty vCSA root olarak giriş yapalım. Sonra aşağıdaki komutları çalıştıralım.

shell
chsh -s /bin/bash root


Resim-1

Bu işlemden sonra winscp programı ile vCSA’ya bağlanıp  logoyu (PNG uzantılı dosyayı) aşağıdaki yola kopyalayınız.

/usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/resources/img bu uzantıya png uzantılı logomuzu kopyalayalım.

Resim-2

Tekrar komut satırına dönüp , aşağıdaki komutları çalıştırınız.

chsh -s /bin/appliancesh root
cd /usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/WEB-INF/views
cp unpentry.jsp unpentry.jsp.org

Bu işlemden sonra winscp’den aşağıdaki belirtilen dizine giderek unpentry.jsp masaüstümüze kopyalayıp , yedeğini aldıktan sonra , sağ tıklayıp notepad ile açalım.


Resim-3

Aşağıdaki resimde’de gördüğünüz üzere vmwarelogobigger.png bulunan resmin sadece ismini değiştireceğiz.


Resim-3

bel.png olarak değiştirip , kaydediyoruz ve dosyayı tekrar eskini silip , yeni dosyayı winscp’de ki /usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/WEB-INF/views dizinin içine atıyoruz.


Resim-4

Son olarak istersek sağ tarafta istediğimiz yazıyı da yazabiliriz , bunun için yine unpentry.jsp dosyasında product name’in hemen altına aşağıdaki kodu yapıştırıp ,içeriğini değiştirdikten sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.


Resim-5

Sayfamız aşağıdaki gibi artık gelmektedir.


Resim-6

Gördüğünüz gibi logo ve açıklama ekranı SSO’da görünüyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap