1. Ana Sayfa
  2. Veeam
  3. Veeam Availability Suite v9.5 Kurulumu

Veeam Availability Suite v9.5 Kurulumu

Veeam Availability Suite v9.5 Kurulumu. Veeam firmasının Hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olan Backup’lama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özellikleri kullanıma sunuldu. Bu yazımızda Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu için Microsoft SQL Server kurulum yapmaktadır. Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu yapmadan önce işletim sistemi üzerinde Control Panel => Region bölümünde Administrative sekmesinde bulunan Language for non-Unicode Programs bölümünün English ( United States ) olmasına dikkat edin. Eğer bu şekilde bir düzenleme yapmadan kurulum yaparsanız Microsoft SQL Server servislerinin çalışmasında sorun yaşayabilirsiniz.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurularak ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadır.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16VEEAM isminde Active Directory Domain ortamına dahil edilerek Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu yapılacaktır.

Karşıma Veeam Backup Management Suite ekranı geliyor. Ben Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu yapacağım Install diyoruz.


Resim-1

Veeam Backup & Replication v9.5 I accept the terms in the license agreement diyerek lisans sözleşmesini kabul ediyoruz Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-2

Provide License ekranında ürün için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication v9 konsolu üzerinden de lisansı ekleyebilirsiniz.


Resim-3

Provide License ekranında ürün için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Program features ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 için kurulacak olan özellikleri seçmemiz gerekiyor.

  • Veeam Backup & Replication
  • Veeam Backup Catalog
  • Veeam Backup & Replication Console ( Bu özelliği Veeam Backup & Replication v9 versiyonu ile yeni gelen bir özellikti. Veeam Backup & Replication v8 versiyonunda bu özellik yerine Veeam Backup & Replication PowerShell SDK olarak kurulum yapıyorduk.  )

Veeam Backup & Replication, Veeam Backup Catalog ve Veeam Backup & Replication Console özellikleri zaten seçili olarak geliyor. Install to bölümünden dilersek Veeam Backup & Replication v9.5 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-5

System Configuration Check ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan

  • Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014
  • Microsoft SQL Server 2014 Management Objects
  • Microsoft PowerShell 2.0

Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014 ve Microsoft SQL Server 2014 Management Objects yazılımları işletim sisteminde kurulu olmadığı için Failed olarak görüyoruz. Windows Server 2016 üzerinde kurulum yaptığım için Microsoft PowerShell v2.0 kurulu olduğu için Passed olarak görüyoruz. Gerekli yazılımların işletim sisteminde kurulması için Install diyoruz.


Resim-6


Resim-7

Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Ready to Install ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 için yapmış olduğunuz seçimlerin bir listesini görüyorsunuz. Veeam Backup & Replication v9.5 programın ve uygulamaların kurulacağı dizinleri, Veeam Backup & Replication v9.5 servis portlarını, Veeam Backup & Replication v9.5 servislerinin kullanacağı Account ( Hesabı ), SQL Server ve SQL Server Database Name bilgilerini görüyoruz. Let me specify different settings diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu özelleştirebilirsiniz. Örnek olarak Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde SQL Server kurulumu yapmadan ortamınızdaki SQL Server üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 için SQL Database oluşturabiliriz. Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.


Resim-9

Ready to Install ekranında Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.


Resim-10

Installling Veeam Backup & Replication ekranından Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu başlıyor. Öncelikle Installing Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 3 Express kurulumunu yaptığını görmekteyiz.


Resim-11


Resim-12

Installing Veeam Backup Catalog kurulumunu yaptığını görmekteyiz.


Resim-13

Installing Veeam Backup & Replication Server kurulumunu yaptığını görmekteyiz.


Resim-14


Resim-15


Resim-16

Installing Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaptığını görmekteyiz.


Resim-17

Installing Veeam Exlorer Active Directory, Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft SharePoint, Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ve Veeam Explorer for Oracle kurulumlarının yaptığını görmekteyiz.


Resim-18

Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu tamamlanıyor Veeam Backup & Replication v9.5 servislerin Start services… olduğunu görüyoruz.


Resim-19

Finish diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 kurulumu tamamlıyoruz.


Resim-20

Veeam Backup & Replication v9.5 kurulum tamamlandıktan sonra Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication v9.5 konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 çalıştırıyoruz. Veeam Backup & Replication v9 ile gelen bu özellik ile herhangi bir makina üzerine kurulumunu yaparak yönetebiliyoruz. Connect diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 bağlantı sağlıyoruz.


Resim-21


Resim-22


Resim-23

Ve yenilenen yüzü ile Veeam Backup & Replication v9.5 konsolu karşımıza geliyor. Bir sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 yapılandırmasını devam ediyor olacağız.


Resim-24

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : veeam, veeam 9.5 kurulumu, , , , , , veeam nedir, veeam turkiye, , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap