1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Vmware Virtual Hardware Versiyon 9 ile Gelen Yeni Özellikler

Vmware Virtual Hardware Versiyon 9 ile Gelen Yeni Özellikler

Bugünkü yazımızda ESXi 5.1 versiyonu ile birlikte duyurulan Virtual Hardware versiyon 9’u inceleyeceğiz.

Hardware ver. 9 ile gelen yeni özelliklerden ve bunların ortamlarını yönetenler için avantajlarından bahsedeceğiz.

Öncelikle VM Hardware ver 9 ile gelen yeni özellikler:

  • Sanal makine başına 64 vCPU desteği

Aslında diğer sanallaştırma ürünleri üreticileri ile karşılaştırınca VMware’in 64vCPU desteğini sağlamak için biraz geç kaldığı düşünülebilir.

  • Geliştirilmiş 3D desteği

ESXi 5.1 host’a takılacak NVIDIA grafik kartları ve VMware View 5 ile oluşturulan sanal makineler sanallaştırılmış grafik kartını kullanarak yüksek performans gerektiren uygulamaları çalıştırabilirler.

  • Silinen dosyalar ile disk alanını geri alma

VMware View ile SESparce (Space Efficient Sparse Disk Format) VMDK formatı kullanılarak silinen dosyalardan disk alanını geri kazanabiliyoruz. Bu özelliği VMware Workstation 9 ile gelen Disk Cleanup özelliğine benzetebiliriz.

  • VMware Tool upgrade’i restart istemeyecek

Mevcut sanal makinelerinizin VMware Tools’unu ESXi 5.1 ile yükselttikten sonra bundan sonra çıkacak yeni versiyonlarda VMware Tools upgrade’i sonrası sanal makineyi restart etmemiz gerekmeyecek. Özellikle kritik sanal makinelerin her VMware Tools sonrası restart etmek bir çok VMware yöneticisi için büyük bir sorun idi.

Not: Sanal makinelerinizin hardware versiyonlarını yükseltmeden önce VMware Tools’ları güncellememiz sonrasında hardware versiyonlarını yükseltmemiz gerekiyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İsmail Yılmaz, 1981 yılında doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Yalova’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Çalışma hayatına Bursa’da başladı 11 yıldır kendi iş dallarının öncü firmalarda görev aldı. Şu anda Bilge Adam Kurumsal’da Sunucu ve Veri Depolama biriminde danışman olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: VCP3/4/5, MCSE NT4.0

Yorum Yap