1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. Vmware Vmtools Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Vmware Vmtools Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Vmware Update Manager kullanarak sanal ortamınızdaki makinelerinizin Vmware Tools güncellemesini nasıl yapabilirsiniz? İşte bu yazıda siz değerli MSHOWTO okurlarına tamda bu konudan bahsedeceğim. Gelin hep beraber işlemlere sırası ile bakalım.

Vmware Host’larımızın güncelleme işlemleri yapıldıktan sonra sanal makinelerin Vmware Tools güncellemelerinin yapılması gerekmektedir. Güncelleme işlemi için Update Manager kullanılarak güncelleme Vmware Tools güncelleme işleminin merkezi olarak yapılmasını sağlayabiliriz. Bizim Lab ortamımız da Client isimli bir tane sanal makinemiz var ve Vmware Tools sürümü güncel değil.


Resim-1

Güncelleme işlemine geçmeden önce Update Manager ile ilgili bir ayardan bahsetmekte fayda var. Update Manager her sanal makine ile ilgili güncelleme işleminden önce bir Snapshot alır ve bu Snapshot’ı süresiz olarak korur. Biz alınan Snapshot’ın ne kadar süre ile kalacağını değiştirebiliriz.

Bunun için Home-Solutions and Applications-Update Manager yolunu izleyerek Update Manager yönetimine ulaşalım.

Gelen ekranda Configuration tabına geçelim ve burdan Virtual Machine Settings kısmına gelelim.

Varsayılan olarak gelen ayarlar aşağıdaki gibidir. Keep for … hours kısmından alınan Snapshot’ların ne kadar süre ile korunacağını belirleyelim. Örneğin,10 saat gibi ve Apply butonuna basalım.


Resim-2

Update Manager kullanılarak sanal makineler üzerinde güncelleme yapabilmek için Vms and Templates görünümüne geçmemiz gerekmektedir.


Resim-3

Vms and Templates görünümüne geçtikten sonra sanal makinemizi seçelim ve sağ taraftan Update Manager’ı tıklayalım. Update Manager ekranında Attach butonuna basalım.


Resim-4

VmTools Upgrade to Match Host baseline’ı seçelim.


Resim-5

Upgrades kısmına Details’e tıkladığımız da  Compliant State olarak Not-Compliant yazıyor. Bu da bize sanal makinemiz üzerinde çalışan VmTools sürümünün Host’un vmTools sürümü ile uyuşmadığını söylüyor. Bu durum da bizim sanal makine üzerindeki Vmware Tools sürümünü Upgrade etmemiz gerekmektedir.


Resim-6

Sanal makine üzerinde Vmware Tools sürümünün Upgrade’den önceki durumu aşağıdaki gibidir.


Resim-7

Upgrade işlemini gerçekleştirmek için Remediate butonuna basıyoruz.


Resim-8

Not: VmTools güncellemesi işlemi sırasında sanal makinemiz yeniden başlatılacaktır. Dolayısıyla sistem kesintiye uğrayacaktır. Güncelleme işlemi yapılmadan bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gelen ekranda Attach ettiğimiz Baseline seçili iken Next butonuna basalım.


Resim-9

Task Name kısmına görevimiz için bir isim verelim. Upgrade işleminin ne zaman yapılacağı ayarlamasını yapalım. Varsayılan olarak Upgrade işlemi hemen yapılacaktır. İstersek Upgrade işlemini zamanlayabiliriz.


Resim-10

Yukarıda bahsettiğimiz Snapshot ayarlaması ile ilgili kısmı istersek burada sanal makine bazlı değiştirebiliriz. Snapshot details kısmından Snapshot’ımız için bir isim verebilir ve açıklama yazabiliriz.


Resim-11

Finish butonuna basarak Upgrade işlemini başlatalım.


Resim-12

Upgrade işlemi başladı, işlem tamamlanırken sanal makinemiz yeniden başlatılacak ve Upgrade işlemi tamamlanacaktır.


Resim-13

Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra öncelikle Vmware Tools versiyonunu kontrol edelim.

Aşağıdaki 1.resim Upgrade öncesine, 2.resim ise Upgrade sonrasına aittir.


Resim-14


Resim-15

Sanal makinemizin Snapshot durumunu kontrol ettiğimiz de ise Remediate işlemi sırasında belirttiğimiz isim de bir Snapshot’ın oluşturulduğunu görürüz. Bu Snapshot belirttiğimiz süre sonunda silinecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Hocam Ellerine Sağlık