İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. vRealize Operations Manager 7.0 (vROps) Cluster Kurulumu ve Yönetimi

vRealize Operations Manager 7.0 (vROps) Cluster Kurulumu ve Yönetimi

7

Verimli kapasite yönetimi, Proaktif planlama ve akıllı iyileştirme temelli sürekli performans optimizasyonu sunan ile hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran işlevleri gerçekleştirebiliriz. Tabi istemesek de bazı afet durumların da yapılandırdığımız ‘u kaybedebiliriz. Bunun ile birlikte farklı lokasyona Cluster’ımızı kurarak A site’da bir problem yaşandığında diğer B Site’a Cluster sayesinde geçebiliriz.

Bu işlemi yapmak için A site’da vRealize Operations Manager’ımızı var olduğunu sayıyorum. Cluster kurmak için B site’da bulunan vRealize Operations Manager 7.0 ova’sını çalıştırıyoruz. Karşımıza üç adet buton gelecektir , biz burada Expand And Existing Installation (vROps ortamına bu kurulumu katmak isterseniz bu seçeneği) seçiyoruz.

Resim-1

Karşımıza Expand Existing Cluster, Getting Started penceresi gelecektir. Next diyerek devam edelim.


Resim-2

Node Settings And Cluster Info’da ise B site için oluşturacağımız Node ismini yazıyoruz. Cluster Information / Master node IP address or FQDN’de ise A site’da bulunan Master vRealize Operations Manager’ın IP adresini veya sunucu ismini yazdıktan sonra sertifika sözleşmesini kabul edip (Accept this certificate), Validate butonuna tıklayıp Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Master yani A Site’da bulunan vRealize Operations Manager‘ın admin sayfasına giriş yapıyoruz. (https://ipadresim/admin).

Giriş yaptıktan sonra System Status/Nodes in the vRealize Operations Manager Cluster bölümünden Generate Passphrase tıklıyoruz. Burada oluşturacağımız kodu B site’da giriş yapacağız.


Resim-4

Yukarıda oluşturduğumuz kimlik şifresini B site’da bulunan Node’muzun Username And Password/Use shared pass-phrase bölümüne giriş yapıyoruz.


Resim-5

Ready to complete menüsünde ise Finish diyerek Cluster işlemimizi sonlandırıyoruz.


Resim-6

Configuring işlemi başladı, bu ortamınızın büyüklüğüne göre biraz zaman almaktadır.


Resim-7

B Site’da giriş ekranı gelmiş oldu, burada A Site’daki kullanıcı adı ve şifreyi yazarak Login olabiliriz.


Resim-8

İki adet A ve B sitemiz gelmiş oldu, Cluster hazır duruma geldi.


Resim-9

Status bölümünden Cluster’ı yeni bir Node olarak belirtip aktif hale getiriyoruz.


Resim-10

Şu anda aktif aktif olarak çalışmakta olup, A Site’da bir problem olduğunda B Site’daki vROps Master olacaktır.


Resim-11

B Site’da geçip geçmeyeceğini test etmek için, A Site da bulunan vROps sunucumuza bakım yapacağımızı belirtip Offline duruma (Nodes in the vRealize Operations Manager Cluster/Offline) alıyoruz.


Resim-12

System Status / Cluster Status altında Offline işlemi biraz zaman almaktadır.


Resim-13

Gelen sayfada Enable High Availability Ok diyerek Cluster testimizi de yapmış oluyoruz.


Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : VMware vRealize Operations, VROps, , , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap