1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. vRealize Operations Manager (VROPS) 7.0 Endpoint Agent

vRealize Operations Manager (VROPS) 7.0 Endpoint Agent

VROAGENT

  7.0 ‘ı içine dahil ederek  sanal sunucularımızın  disk,memory,sunucuların sağlık durumu’nu görebilir inceleyebilirsiniz. Ortamınızda bulunan fiziksel sunucular için bu tarz bilgiler edinmek istiyorsak Endpoint Agent ‘i kurmamız gerekmektedir.

Endpoint agent’ı buradan giriş yaptıktan sonra Download >  vRealize Operations Manager >  İlgili İşletim Sistemi’ni seçtikten sonra agent’ı fiziksel sunucumuza indiriyoruz.


Resim-1

İndirme işlemi bittikten sonra fiziksel sunucu üzerinde kuruluma başlıyoruz.


Resim-2

Server Address kısmına vRealize Operations Manager’ın ip adresini yazdıktan sonra next tıklayıp devam ediyoruz. Önemli bir konu ise Sunucunuzun vRealize Operations Manager’a 443 portu ile çalışmakta olup sunucu ve agent arasında bu port açık olmalıdır.


Resim-3

Certificate thumbprint tag’ını almak için https://vRealizeipadresiniz/admin olarak giriş yapıyoruz. System Status > Sağ üst menüden SSL Certificate > Tıklayıp Certification Information sayfası gelecektir.


Resim-4

Gelen sayfada Thumbprint’te yazan kodu kopyalıyoruz.


Resim-5

Kopyaladığımız kodu Certificate thumbprint’ yapıştırıp devam ediyoruz.


Resim-6

vRealize Operations Manager giriş yaptığımız kullanıcı adı ve parolamızı yazıyoruz.


Resim-7

Sözleşmeyi kabul ediyoruz.


Resim-8

Kurulumu yapacağımız yeri belirtiyoruz.


Resim-9

Finish diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.


Resim-10

Kurulum işleminin başarıyla gerçekleştiğini görmekteyiz.


Resim-11


Resim-12

VMware vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yapıyoruz.


Resim-13

Sayfaya giriş yaptıktan sonra Administration > Configuration > End Point Operations’dan kontrol ettiğimizde fiziksel sunucuya kurduğumuz agenti görmekteyiz.


Resim-14

Enviroment > Operating Systems > Windows > Agent yüklü sunucuyu seçtikten sonra , fiziksel sunucunun memory,disk,sağlık durumunu, kaynağın yeterli olup olmadığını görebilir ona göre performans çalışması yapabilirsiniz.


Resim-15

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: vRealize Operations Manager,Agent,Endpoint

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap