İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. vSphere 6.7 vCenter SSO Yönetici Parolasını Sıfırlama

vSphere 6.7 vCenter SSO Yönetici Parolasını Sıfırlama

022819_1326_Vsphere67Vc1.jpg

vCenter Tek Oturum Açma parolası varsayılan olarak her 90 günde bir sona erer ve beklenmeyen sürenin dolmasını önlemek için Client, parolanın süresinin dolmak üzere olduğu durumlarda bir uyarı verir; ancak, şifreyi hatırlayamadığınız veya süresinin dolduğu bir durumda bulursanız, sıfırlanabilir. Sıfırlama işlemi bir SSH oturumundan vCenter’a gerçekleştirilir.


Resim-1

SSO Yönetici Parolasını Sıfırlamak için putty ile vcenter appliance sunucumuza bağlanıyoruz. Root hesabımızla giriş yapıyoruz.


Resim-2

Daha sonra aşağıdaki komutları yazıyoruz.
shell.set –enabled true
shell


Resim-3

SSO hesap şifresini sıfırlamak için vdcadmintool komutunu çalıştıracağız.

/ Usr / lib / boot-vmdir / bin / vdcadmintool çalıştırıyoruz.


Resim-4

Hesap şifresini sıfırlamak için seçenek 3’ü seçiyoruz.


Resim-5

Hesap UPN’yi gireceğiz , bu genelde standart olan administrator@vsphere.local’dir. Enter tuşuna bastıktan sonra, otomatik olarak yeni bir şifre oluşturmaktadır.

Sayfamıza yeni oluşturduğu şifre ile giriş yapıyoruz.


Resim-6

Daha sonra parolamızı değiştireceğiz. Home/Administration/Single Sign-On/User and Groups/Administrator/Edit/Yeni parolamızı giriş yaptıktan Ok diyerek sayfamızı kapatıyoruz ve yeni parolamızı oluşturmuş oluyoruz.


Resim-7

 SSO Yönetici Parola Süre Sonunu Değiştirebiliriz. İzin verilen maksimum gün sayısı 9999’dur. Şifrenin süresinin dolmayacak şekilde ayarlanması için , Maksimum gün için 0 değerini girin .Parola süresini ayarlamak için, Home/Administration/Configuration/Policies/Password Policy/Edit Password Policies/Maximum lifetime / Days kısmına 9999 yazdıktan sonra Ok diyerek sayfamızı kapatıyoruz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs,,,vSphere ,vmware ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap