1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Windows Intune – Device Management (Client PC’s) İncelemesi

Windows Intune – Device Management (Client PC’s) İncelemesi

Bu yazımda Windows Intune yönetim konsolundan client pc’lerin yönetimine ve gözlemine değinmek istiyorum. Önceki yazımda Windows Intune’ı genel olarak incelemiştim ve Intune Admin Console’unu nasıl kullanabileceğimizi anlatmıştım.


Resim-1

Intune Admin Console’undan Groups kısmına girerek başlayabiliriz.


Resim-2

Üstte görüldüğü gibi genel bir özet, hızlı şekilde göz atmak için güzel görünüyor.


Resim-3

Devices kısmına geçerek yönetimsel işlemlere devam edebiliriz. Client’ların listelendiği console’da üst kısımda View Properties , Link User , Create …. , Retire/Wipe ve Remote Task seçenekleri mevcuttur.


Resim-4

Üstte görüldüğü gibi client’lardan bir tanesini seçerek View Properties ile özelliklerine bakmak istersen bu şekilde bir sayfa ile karşılaşıyoruz. Uzaktaki bir client’a dair gereken bilgilere hızlıca erişmek mümkün. Örneğin update durumu yada alert’ler gibi.


Resim-5

106 update yüklenmiş.


Resim-6

İki update onaylanmış yüklenmek için beklemede.


Resim-7

Hardware Raporu. Bence süper görünüyor. İhtiyaç olabilecek herşey zahmetsizce tek bir sayfada.


Resim-8

Hangi software’ler yüklenmiş sorusunun cevabı. Bu da süper.


Resim-9

Client üzerinde uygulanmış Intune Policy’leri ( Agent’in yönetimde kullanacağı ayarlar olarak düşünülmelidir, yine önceki yazımda bu ayarları açıklamıştım).

View Properties kısmını görmüş olduk.

Link User ile devam edelim. Normalde bir mobile device kullanıcısı için user-to-device link işlemine gerek yoktur. Bu süreç otomatik gerçekleşir( discovery period ). Client PC’ler için user-to-client link işlemi yapılır ki personelin client pc’sine software deployment( update olarak gönderiliyor client’a ! ) yapabilin. Bu konu ile ilgli bir miktar daha detay okumak isterseniz link aşağıdakidır.

http://technet.microsoft.com/library/jj662656.aspx ( Link User Account to Devices(PC’s , Mobiles’s) )


Resim-10

Bu PC’nin Link User kısmından ilgili kullanıcıyı PC’ye link’leyebilirsiniz. Link işlemide bu şekilde.

Create Group… kısmı ise malum , pc’nin group üyelikleri için. Resmetmeye gerek görmedim.

Retire/Wipe kısmı , PC’yi yada cihazı Windows Intune inventory’sinden silmek içindir.


Resim-11

Ve işte en çok sevdiğim kısımlardan bir tanesi Remote Tasks
J


Resim-12

Uzaktan, realtime action aldırmak için J Ne kolay değil mi J Hızlıca bir A/V taraması başlatabilmek güzel bir aksiyon mesela. Çok şey istemiş gibi olacağım ama birde Remote Connection olsaymış çılgın olurmuş 😀

Ama neticede WebEx , RDP vs. Remote Connection imkanımız mevcut.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    7 sene önce

    Güzel anlatım için teşekkürler hocam.