1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012 NIC Teaming Nasıl Yapılır

Windows Server 2012 NIC Teaming Nasıl Yapılır

Windows Server 2012 ile birlikte hayatımıza giren NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğim. Windows Server 2012 öncesi NIC Teaming işlemini ayrı bir yazılım ile yapılıyordu. NIC Teaming: Bir çok Ethernet kartını kullanarak tek bir Ethernet kartı oluşturup ve bu Ethernet kartlarını birbirleri ile yedekli çalışmasını sağlamaktır. Mesela; 4 Ethernet kartımız var diyelim. Bunları Team başlığı altında tek bir Ethernet kartına bağlarsak,   4 Ethernet kartından birine yada bir kaçına birşey olduğunda yada zarar gördüğünde sistemin normal bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Nıc Teaming uygulaması için,


Resim-1

Server Manager penceresinden Local Server Nıc Teaming linkini “Enable” ediyoruz. Daha sonra test amaçlı olduğu için ben 4 adet Ethernet kartı ekledim.


Resim-2

Nıc Teaming penceresinde ise “adapters and interfaces” bölümünden 4 adet Ethernet kartımızı görebiliyoruz.


Resim-3

Teams kısmından “Tasks”  tıklıyoruz ve “New Team” diyerek bir tane Nic Teaming oluşturuyoruz.


Resim-4

Oluşturacağımız Nic Teaming ‘in adını belirliyoruz Member adapters altındaki 4 adet  Ethernet kartımızı işaretliyoruz. “OK “ diyerek Nic Teaming oluşturuyoruz.


Resim-5

Nic Teaming işlemimizi yaptık görüldüğü  üzere 4  Ethernet kartımız “Active” durumdadır.


Resim-6

“Network Connetions” penceresini açıyoruz ve yapmış olduğumuz uygulamanın testini yapalım.


Resim-7

Nıc Teaming işlemini yaptığım sunucumu sürekli ping’liyorum. (ip -t ) 


Resim-8

Sürekli sunucum ile haberleşirken 2 Ethernet kartımı kapatıyorum. Ortamda 2 Ethernet kaldı ve sistemim hala devam etmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap

Yorumlar (1)