İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Server 2019
 3. Windows Server 2019 ile Gelen Yenilikler

Windows Server 2019 ile Gelen Yenilikler

server2019

Bu yazımda sizlere Windows Server ailesinin son üyesi olan Windows Server 2019 yeniliklerinden bahsedeceğim.


Group Managed Service Accounts or gMSA

Ağ kaynaklarına erişmek için grup yönetilen hizmet hesapları (gMSA) kullanan kapsayıcıların ölçeklenebilirliğini ve güvenilirliğini geliştirildi. Ayrıca, artık ana makine adını gMSA ile aynı olacak şekilde ayarlamanıza gerek yoktur.


Windows Server konteynır koleksiyonuna yeni bir temel imaj eklenmiştir. Nanoserver ve windows server core konteynır imajlarına ek olarak, yeni bir imaj olarak eklenmiştir. Bu imaj, nanoserver ve server core imajlarından daha fazla bileşen taşımaktadır ve ek API bağımlılıkları olan uygulamaları desteklemektedir.

Delimit volume allocation with Storage Spaces Direct

CMDlets basitleştirilerek, ayrılmış olan volume yönetimi kolaylaştırılmıştır.


Şifreli ağlar, dtls tabanlı yapılandırmayı kolaylaştıran bir özelliktir.Uçtan uca şifrelemeyi yönetmek için Ağ denetleyicisini kullanarak ana bilgisayar üzerindeki verinin network üzerinde dolaşımı koruma altına alınmıştır.Yönetici tarafından (per-subnet basis) olarak yapılandırılması gerekmektedir. Ana host üzerinde gerekli ayar yapıldıktan sonra otomatik olarak Sanal makinalarda otomatik olarak veri aktarımını aktif eder ve verilerin otomatik olarak şifrelenmesine olanak sağlar.Ana host üzerinde gerekli ayarlar yapıldıkdan sonra VM üzerinde ekstra bir yapılandırmaya gerek kalmayacaktır.

Extending your Clusters with Cluster Sets

Cluster sets : artan yeni bulut ölçeklendirme teknolojisidir.Cluster Seti birden fazla Cluster’ın gruplandırılması olarak da tanımlayabiliriz.

Failover clustering: file share witness

Failover cluster yapılarımızda kullanmış olduğumuz file share witness özelliğine 2 yeni gelişme eklenmiştir.

Bunlardan ilki DFS özelliğinin bir share witness olarak paylaşılan bir konum olmasını engellenmiştir.Failover yapınızda DFS kullanılması durumunda failover da sıkıntılar çıkabilir bu sebebten dolayı dfs özelliği Microsoft tarafından failover yapılarında desteklenmemiştir.DFS bir konuma file share witness ataması yapıldığında hata kodu ile karşılaşılacaktır.

İkinci özellik ise daha önce desteklenmeyen özelliklerin kullanılabilmesidir.Bunlar ;

 • İnternet sebebleri ile cloud witness kullanımında yaşanan sıkıntılar giderildi.
 • DMZ network arkasında olması sebebi ile yaşanan domain bağlantı problemleri geliştirildi

 

Failover clustering: moving clusters between domains

Failover cluster yapısını farklı bir domaim ortamına taşınması için powershell geliştirilmeleri eklendi.

Remote Desktop Session Host ()

RD Oturum Ana Bilgisayarı, kullanıcıların Windows tabanlı programları veya tam Windows masaüstünü paylaşmalarını sağlayan bir Uzak Masaüstü Hizmetleri rol hizmetidir. Kullanıcılar programları çalıştırmak, dosyaları kaydetmek ve bu sunucudaki ağ kaynaklarını kullanmak için RD Oturum Ana Bilgisayarı sunucusuna bağlanabilir. Bir hata yüzünden, Windows Server 2019’un önceki sürümlerinde RDSH rolü eksikti – bu yapı bu düzeltildi.


Uygulama uyumluluğu ve FoD, ek özellikler ve 2 yeni bileşenle güncellendi.Bunlar ise event viewer ve file explorer’dır.FoD paketi ayrı bir isoda bulunur ve sadece Windows Server Core a kurulumu yapılabilir.

Bu güncelleştirme ile beraber kullanılabilen sistem bileşenleri ise;

 • Event Viewer (Eventvwr.msc)
 • Performance Monitor (PerfMon.exe)
 • Resource Monitor (Resmon.exe)
 • Device Manager (Devmgmt.msc)
 • Microsoft Management Console (mmc.exe)
 • File Explorer (Explorer.exe)
 • Windows PowerShell (Powershell_ISE.exe)
 • Failover Cluster Manager (CluAdmin.msc)


System Insights, Windows Server 2019’da yerel tahmine dayalı analitik hesaplamalar özelliği getirilmiştir. Bu özellik sayesinde makina dili modeli de desteklenmiştir. Windows Server bu özellik sayesinde performans değerleri, olaylar ve sistem verilerini analiz ederek kullanılmış olan servisler ile alakalı bilgi verir.

İlerleyen yazılarımda bu özellikler ile alakalı detaylı şekilde bilgi içeren makaleler yayınlayacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: , Containers, , , System Insights, failover, RDSH, ,
Encrypted Network in SDN, New Windows Base Image, Server Core App Compatibility Feature on Demand

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap