İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2019
  3. Windows Server v1903 Sürümü ile Gelen Yenilikler

Windows Server v1903 Sürümü ile Gelen Yenilikler

May2019UpdateWindows10

Server 2019 için Mayıs 2019 Güncellemesi yayınlandı. Windows 10 ve Windows Server 2019 Mayıs Güncelleştirmesi Version 1903’te yayımlanan en son Windows güncelleştirmelerini yüklememiz sağlıyor çevrimdışı yükleme özelliği getirilerek geleneksel yöntemimiz olan Windows Update aracılığıyla otomatik olarak indirilip yüklenirken, bu paket taşınabilir bir depolama aygıta kopyalayabilir ve Internet’e bağlı olmayan bir makinede bile işletim sistemini güncelleme yapabilmekteyiz. Güncelleştirmeleri yüklememiz  için herhangi  bir ön koşul olmadığını ve bu makalemde sizlere Windows Server’daki v1903 sürümündeki yeni özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Özellikler arasında containerların çalıştırılması ve yönetilmesi için geliştirmeler, Sunucu core yüklemelerinde çalışmak için araçlar ve Linux aygıtlarından storagelara geçiş yetenekleri gibi hizmetler sunulmaktadır.

Windows Insider Preview sürümünü  veya Windows containers, Windows’un ana bilgisayar sunucusuyla aynı sürümü veya daha önceki bir sürüm ile kullanabilmekteyiz,

Resim-1

Microsoft dışı containers servisleri için geliştirilmiş destek;

Azure containers hizmetlerini ve Microsoft dışı containers hizmetlerini desteklemek için platform yetenekleri ve Azure’daki Windows container ve Linux container’ın bölümlerini desteklemek için CRI-Containerd’ı Host Compute Service (HCS) ile entegre edilmiştir.

Windows containers desteğini etkinleştirmek için Kubernetes topluluğuyla birlikte ortak çalışma yapılarak Kubernetes v1.14’ün  Windows Server node beta sürümünde  hizmete sunuldu. Windows için Tigera Calico, genel olarak Tigera Essentials aboneliğinin bir parçası olarak sunulmaktadır ve karma Linux / Windows ortamlarında birlikte çalışabilen ağ ve ağ ilkesi sunmaktadır.

Flannel ve Kubernetes v1.14’ün en son sürümüyle Kubernet’lerle entegrasyon da dahil olmak üzere Windows containers için overlay ağ desteğini artıran “ölçeklenebilirlik geliştirmeleri” hizmeti sunuldu.

Containers DirectX donanım desteği;

DirectX API’lerin Windows containers donanım hızlandırması için destek sağlayıp, yerel grafiksel işlem birimi (GPU) donanımı kullanan Machine Learning (ML) gibi destekleyici senaryolar, Windows containers GPU hızlandırması hizmete sunuldu.

Güncellenen containers kimliği ve grup tarafından yönetilen hizmet hesabı belgeleri, Grup Yönetilen Hizmet Hesapları dokümantasyonuna daha fazla örnek ve uyumluluk bilgisi eklenerek ve Credential Spec PowerShell modülünü PowerShell Gallery’de kullanılabilir duruma getirildi.

Sunucu Core yüklemelerine Görev Zamanlayıcı ve Hyper-V Yöneticisi ekleyebilirsiniz;

Bildiğiniz gibi, Sunucu core yükleme seçeneğini kullanmamızı önermektedir. Ancak, sunucu core varsayılan olarak çok sayıda yararlı yönetim aracını atlar. Uygulama Uyumluluğu özelliğini yükleyerek en sık kullanılan araçların çoğunu ekleyebilirsiniz. Bu nedenle, müşteri geri bildirimlerine dayanarak, bu sürümdeki Uygulama Uyumluluğu özelliğine iki araç daha eklenmiştir:

Görev Zamanlayıcı (taskschd.msc) ve Hyper-V Manager (virtmgmt.msc).

Depolama  Geçiş Hizmeti local hesapları, cluster ve Linux sunucularını artık taşıyabilmekte;

Depolama geçiş hizmeti, sunucuları Windows Server’ın daha yeni bir sürümüne geçişi kolaylaştırır. Sunucular üzerinde veri depolayan ve daha sonra herhangi bir şeyi değiştirmek zorunda kalmadan uygulamalar veya kullanıcılar olmadan verileri ve yapılandırmayı daha yeni sunuculara aktaran grafiksel bir araç sunmaktadır.

Taşıma işlemlerini düzenlemek için Windows Server’ın bu sürümünü kullanırken, aşağıdaki yetenekleri eklenmiş olarak görmekteyiz;

  • Local users and groups yeni sunucuya taşıma
  • Failover clusters storage geçiş
  • Storage Samba kullanan bir Linux sunucusundan geçiş
  • Azure File Sync kullanarak, taşınan paylaşımları Azure ile daha kolay senkronize edilebilme
  • Azure gibi yeni ağlara geçiş yapma

System Insights disk tutarsızlık tespiti;

Windows Server sistem verilerini yerel olarak analiz eden ve sunucunun işleyişi hakkında bizlere fikir veren bir analitik özelliktir.Yerleşik olarak gelmektedir,  Windows Admin Center aracılığıyla ile disk tutarsızlığı algılaması ve  yükleme özellikleri eklenmiş bulunmaktadır.

Disk tutarsızlığı tespiti, disklerin normalden farklı davranırken ortaya çıkan sonuçları izlememiz sağlayan  yeni bir özelliğidir. Bu anormal durumları görmek sisteminizdeki sorunları gidermemizde yardımcı olabilmektedir.

SetupDiag;

SetupDiag 1.4.1, bir Windows güncellemesinin başarısız olduğunda teşhis etmenize yardımcı olabilecek bir komut satırı aracıdır. SetupDiag, Windows Kur günlük dosyalarını arayarak çalışan, bilinen sorunları eşleştirmek için bir dizi kural kullanır. SetupDiag’in şu anki sürümünde çalıştırıldığında çıkarılan rules.xml dosyasında yer alan 53 kural vardır. SetupDiag’in yeni sürümleri kullanıma sunulduğundan rules.xml dosyası güncellenmektedir.

Update Rollback;

Sunucular, en son sürücü veya kalite güncellemelerinin yüklenmesinden sonra başlangıç hatası vermişse, güncelleştirmeleri kaldırarak başlangıçtaki hatalardan otomatik olarak kurtarma yapılır. Bir sürücü güncellemelerinin en son kurulumundan sonra cihaz düzgün bir şekilde başlayamazsa, Windows artık cihazın tekrar başlatılıp normal şekilde çalışması için güncellemeleri otomatik olarak kaldırabilmektedir.

Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) geliştirmeleri;

Attack surface area reduction: Belirli URL’lerin ve IP adreslerinin listelerini kabul etmelerini ve reddetmelerini sağlayan gelişmiş web korumalı aygıtları yapılandırabilir.

Next generation protection: Fidye yazılımı, kimlik bilgisi suistimali ve çıkarılabilir depolama yoluyla iletilen saldırılara karşı koruma için genişletildi.

Integrity enforcement capabilities: Remote çalışma zamanı doğrulamasını etkinleştirme geliştirildi.

Tamper-proofing capabilities: Kritik ATP güvenlik yeteneklerini işletim sisteminden ve saldırganlardan uzak tutmak için sanallaştırma tabanlı güvenliği geliştirildi.

Microsoft Defender ATP yeni nesil koruma teknolojileriAdvanced machine learning: Güvenlik açığı kullanma teknikleri, araçları ve kötü amaçlı yazılım kullanarak apex saldırılarına karşı koruma sağlayan gelişmiş machine learning ve modelleri geliştirildi.

Emergency outbreak protection: Yeni bir saldırı tespit edildiğinde otomatik güncelleyerek acil koruma sağlar.

Certified ISO 27001 compliance: Güvenlik açıkları ve etkiler konusunda analiz edilmesini, risk yönetimi ve güvenlik kontrollerinin mevcut olduğunu güvencesini vermektedir.

Geolocation support : Konfigüre edilebilir saklama politikalarının, örnek verilerin coğrafi konum özelliğini desteklemektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap