1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Yazılım Geliştiriciler için Azure: Application Insights – Bölüm 2

Yazılım Geliştiriciler için Azure: Application Insights – Bölüm 2

092418_1449_YazlmGeliti10.png

İlk bölümde üzerinden incelediğimiz ’ı bu bölümde üzerinden nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz. Lafı fazla uzatmadan yeni bir web application oluşturalım.

Resim-1

Daha önceki yazılarda farklı yöntemlerle de yaptığımız publish işlemini daha hızlı ve kolay olan Visual Studio ile yapıyoruz.

Resim-2

App Service ile ilgili konfigurasyonu da tamamladıktan sonra geriye Create tuşuna basmak kalıyor.

Resim-3

Ve uygulamamız artık üzerinde çalışıyor.

Resim-4

Şimdi sıra geldi Visual Studio’da Application Insights penceresini açmaya. Bunun için Resim-5‘te de göreceğiniz şekilde View->Other Windows->Application Insights Search‘e tıklıyoruz.

Resim-5

Karşımıza çıkan ekranda bizden Application Insights kaynağı seçmemizi istiyor.

Resim-6

Buradan uygulama ile birlikte oluşturduğumuz ApplicationInsightsDemoWeb kaynağını seçiyoruz.

Resim-7

Açılan ekranda Resim-8‘de göreceğiniz gibi bir arama ekranı ve telemetry verileri çıkıyor. Buradan filtreleme yapabilir, istediğiniz anahtar kelimeye göre arama yapabilirsiniz.

Resim-8

Daha güzel tarafı ise CodeLens entegrasonu sayesinde uygulama üzerinde methoda göre telemetry verilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmamız gereken bazı eklemeler var. Resim-9‘da göreceğiniz gibi CodeLens’i açınca herhangi bir veri görünmüyor. Ben de “Get more data” linkine tıklıyorum.

Resim-9

Application Insights Configuration ekranı açılıyor. Buradan Get Started’a basarak devam ediyoruz.

Resim-10

Uygulamamızı mevcuttaki Application Insights kaynağına register ediyorum.

Resim-11

Burada telemetry verilerini nereye göndereceği, CodeLens ve Diagnostics Tools’un bu verileri nereden okuyacağı gibi bilgileri yer ayarlanıyor.

Resim-12

Artık method üzerinden o methoda prod ortamda ne kadar istek geldiğini, ne kadarının hatalı olduğunu ve ortalama cevap süresini görebiliyoruz. Bu da bize geliştirme aşamasında canlı ortama ait bu bilgileri edinmemizi sağlıyor.

Resim-13

4 live request’in detaylarını görmek için 4’ün üzerine bastığımda ise Resim-14’te göreceğiniz gibi search ekranının filtrelenmiş hali açılıyor

Resim-14

Resim-5‘te bir de View->Other Windows->Application Insights Trends seçeceği dikkatinizi çekmiştir. Bu ekranda ise Resim-15‘te göreceğiniz gibi telemetry verilerinin detaylı bir analizini çıkartabilirsiniz.

Resim-15

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure, Azure Portal, , , , , Application Insights, , Visual Studio,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri bölümünde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir. Şu anda da Done'de Cloud Development Manager olarak Azure, .NET Core, SQL Server, Docker vb güncel teknolojiler üzerinde çalışmaktadır.

Yorum Yap